Графік роботи
Пн-Сб: 09:00 - 19:00
+380# (95) 000-24-23
м. Київ, вул. О. Довженка, 14/1

Моб.: +380# (95) 000-24-23
Тел.: +380# (44) 277-18-77
E-mail: sk.santorini@gmail.com

Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні

Коли болять зуби?

Коли болять зуби?Напевно, зубний біль є одним із найстрашніших. Найпоширеніші причини зубного болю - це карієс, пульпіт, періодонтит і перикороніт.

Карієс
Це захворювання твердих тканин зуба, що веде до руйнування емалі та дентину. В першу чергу карієс з'являється в природних поглибленнях зубів (фісурах), а також в ділянках, де у великій кількості накопичується наліт, - це міжзубні проміжки і область біля ясен. При карієсі тверді тканини зуба демінералізуются і розм'якшуються, а згодом на зубі утворюється дефект у вигляді порожнини.

Карієс має кілька стадій, процес буває початковий, поверхневий, середній і глибокий. Спочатку карієс протікає практично безсимптомно - основна незручність, яку відчуває людина, пов'язана з застряганням їжі в каріозних порожнинах. Ще одним симптомом карієсу, на який зазвичай не звертають особливої уваги, є короткочасний біль від хімічних, механічних, температурних подразників. Простіше кажучи, пошкоджена емаль вже не захищає зуб від впливу гарячого чаю або крижаної води або від механічного впливу, і ми в цей момент відчуваємо біль. Але оскільки він триває всього кілька секунд, зазвичай ми не сприймаємо його всерйоз.

Коли ж процес доходить до останньої стадії - глибокого карієсу, то неприємні відчуття вже стає складно ігнорувати. При глибокому карієсі пацієнт відчуває біль при попаданні їжі та рідини в пошкоджену область, біль при чищенні зубів (роздратування від попадання пасти та щітки), біль від будь-яких зовнішніх подразників, температурних, хімічних, механічних. Після того, як подразник видалений, біль вщухає - до наступного епізоду. На цій стадії вже якість життя суттєво знижується. Але якщо людина продовжує наполегливо терпіти і не йде до лікаря, поступово в запальний процес втягується нерв зуба (пульпа), і починається пульпіт.

Пульпіт
Це запалення пульпи (нерва) зуба, процес зазвичай супроводжується гострим болем. Пульпіт виникає як реакція на постійний вплив подразників, що потрапляють на пульпу через каріозну порожнину, а також - внаслідок впливу мікроорганізмів і токсинів на нерв зуба. Роздратування пульпи призводить до зміни кровотоку, що провокує підвищений тиск на нервові волокна.

На початковій стадії пульпіт проявляється слабким болем, який проходить при усуненні подразника. На цій стадії запалення проходить само, якщо прибрати подразник - тобто вилікувати карієс і запломбувати зуб, ізолювавши пульпу від зовнішнього впливу.

Якщо ж нічого не робити, поступово запалення посилюється, а біль наростає. Настає стадія гострого пульпіту, в пульпі проходять незворотні зміни. Біль легко викликається будь-яким подразником. Варіант «не їсти, не пити, тримати рот закритим» не рятує від болю. Дуже часто зубний біль загострюється вночі.

Біль при гострому пульпіті може бути дуже різним:

 • Гострим чи тупим
 • Пульсуючим або постійним
 • Локалізованим або розлитим
 • Короткочасним або тривалим

Якщо ж ви продовжите ігнорувати ваш стан і не звернетеся до стоматолога, то наступний етап - ускладнення, які, швидше за все, розвинуться при гострому пульпіті, в тому числі - гнійний пульпіт.

Гнійний пульпіт
Це найбільш важка форма пульпіту, найчастіше, вона завершується некрозом пульпи. При гнійному пульпіті біль стає особливо нестерпним і різким, вночі він часто посилюється. Біль віддає в скроневу область, в вухо, в очну ямку, в інші зуби - нерідко в такому стані людині здається, що у нього болять вже всі зуби.

Хронічний пульпіт
У самих терплячих хворих гострий пульпіт може перейти в хронічний. Біль стає не таким гострим і постійним, іноді затихає надовго. Якщо каріозна порожнина важкодоступна для подразників, хронічний пульпіт може протікати практично безболісно.

Симптоми хронічного пульпіту:

 • Біль на холод
 • Біль при прийомі гарячої їжі
 • Біль при перепадах температур (наприклад, коли виходиш з дому на холодну вулицю)
 • Тривалий ниючий біль, якщо каріозна порожнина забита залишками їжі

Хронічний пульпіт в будь-який момент може загостритися і подарувати вам всі незабутні відчуття пульпіту гострого. Якщо хронічний пульпіт не лікувати, він може перейти в періодонтит.

Гострий періодонтит
Періодонтит - це запальний процес в періодонтальних (навколозубних) тканинах в області верхівки кореня зуба. Найчастіше запалення захоплює цемент і дентин кореня зуба, а також альвеолярну кістку. Періодонтит в більшості випадків виникає внаслідок пошкодження пульпи, тобто пульпіту.

Симптоми:

 • Біль постійний, пульсуючий, з чіткою локалізацією
 • Біль посилюється від будь-якого дотику до зуба, в тому числі при жуванні
 • Біль може поширюватися на частину обличчя
 • Головний біль
 • Загальна слабкість
 • Підвищення температури
 • Набряк щоки
 • Біль в яснах, почервоніння і набряк в них
 • Збільшуються лімфовузли
 • Можливо виділення гною з кореневого каналу

Хронічний періодонтит
Хронічний періодонтит іноді розвивається безсимптомно або в цю стадію може перейти гострий періодонтит. Хронічний періодонтит розвивається, коли відмирає пульпа, а в зубі створюються сприятливі умови для розвитку мікроорганізмів. Іноді хронічний періодонтит може з'явитися після травми зуба.

Симптоми:

 • Зміна кольору зубної емалі
 • Наявність свища на яснах
 • Хворобливі відчуття при пережовуванні твердої їжі

Хронічний періодонтит може мати безліч дуже серйозних ускладнень: гранульома, коренева кіста, патологічний перелом нижньої щелепи, періапікальний абсцес, флегмона та інші.

Перикороніт
Це утруднене прорізування зубів мудрості (вісімок). У разі, коли зуб не може нормально прорізатися, починається запалення оточуючих його м'яких тканин і окістя позаду зубної ямки. Запалені ясна постійно травмуються при жуванні, що ще більше погіршує процес. Запальний процес поступово може призвести до розвитку гнійного перикороніту.

Симптоми:

 • Постійний біль, що посилюється при жуванні
 • Біль віддає в вухо і скроневу область
 • Хворобливість при відкриванні рота
 • Збільшення і болючість в піднижньощелепних лімфатичних вузлах
 • Різкий біль при натисканні на ясна, можливі гнійні виділення
 • Підвищення температури тіла

Надалі біль продовжує посилюватися, температура тіла підвищуватися. Самопочуття хворого значно погіршується, і можливий розвиток позадімолярного періостита.

Як уникнути зубного болю?
Насправді все дуже просто. На загальному стані зубів позначається і загальний стан організму, і спосіб життя людини. Якщо людина веде здоровий спосіб життя, збалансовано харчується, уважно ставиться до гігієни порожнини рота, то шансів зберегти зуби в повному порядку у неї значно більше.

Регулярно відвідуйте стоматолога - профілактичні огляди бажано проводити один-два рази на рік, в ідеалі варто їх поєднувати з професійним гігієнічним чищенням зубів з подальшим фторуванням і зміцненням емалі.
Лікар допоможе вам підібрати відповідну зубну пасту і щітку, покаже, як правильно чистити зуби. Обов'язково користуйтеся зубною ниткою і ополіскувачем для порожнини рота.

Зверніть увагу: деякі дуже серйозні захворювання зубів можуть протікати абсолютно безсимптомно! І виявити їх можливо тільки на стадії, коли вже неможливо врятувати зуб. Тому регулярні профілактичні відвідування стоматолога необхідні кожному!

Назад
Додати коментар

Додавання коментаря

Допомога сайту

Сайту можна допомогти декількома способами