Пам'ять людини залежить від зубів
Шведські вчені виявили дивовижний взаємозв'язок між функціями пам'яті і наявністю у людини зубів. Як виявилося, люди, які з тих чи інших причин втратили кілька зубів, мають значно менші здібності подумки зафіксувати, що вони робили в той чи інший час, або визначити, де і в який момент вони знаходилися. Як повідомив один з авторів дослідження, професор університету Умеа дантист Ян Бегдахл, зуби дані не тільки для того, щоб жувати їжу, але і для збереження та підтримки наших мозкових функцій.
Але, якщо зуб розхитався і випав сам собою, наприклад, в результаті якої-небудь хвороби, - це ще півбіди. Особливо шкідливо для пам'яті його насильницьке видалення. Тоді людина починає досить часто забувати різні речі. Нещодавно японські вчені встановили залежність обсягу пам'яті від кількості зубів, провівши експеримент з мавпами та щурами.
"Ставлячи досліди на тваринах, колеги з Японії переконливо довели: коли лікар видаляє зуб, разом з ним обривається нерв, що тягнеться до мозку", - пояснив Бегдахл. Ці результати вразили навіть самих вчених: хто б міг подумати, що, сідаючи в крісло стоматолога, ми кожен раз позбавляємося шматочка власної пам'яті і повільно руйнуємо собі мозок!
Тепер шведські фахівці надали результати досліджень над людьми. В експерименті брали участь 1 тис. 962 особи у віці від 35 до 90 років. Вчені встановили, що при видаленні корінних зубів у людей, так само, як і у тварин, погіршується пам'ять.
Тепер дантистам з університету Умеа належить провести більш детальне дослідження і визначити, яким чином впливають на пам'ять людини карієс і вживлення штучних зубів. Крім того, вони сподіваються на основі дослідів відповісти на питання: відсутність якої кількості зубів відчутно позначається на когнітивних здібностях людини? Нарешті, в світлі цих досліджень стає цікаво: чи не від випадання зубів залежить розвиток вікового недоумства? Можливо, скоро шведські вчені це з'ясують.