Графік роботи
Пн-Сб: 09:00 - 19:00
+380# (95) 000-24-23
м. Київ, вул. О. Довженка, 14/1

Моб.: +380# (95) 000-24-23
Тел.: +380# (44) 277-18-77
E-mail: sk.santorini@gmail.com

Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні Стоматологічна клініка - Санторіні

Чому треба видаляти зуби мудрості

Зуби мудрості в більшості випадків потрібно видаляти, тому що користі вони не уявляють, будучи, по суті, рудиментарним органом.

З Вікіпедії: "Зуб мудрості - 8-й зуб в ряду (просторічна назва "вісімка"), третій моляр (всього їх 12), зазвичай прорізуються у віці 18-25 років (іноді пізніше, рідше раніше, іноді не прорізуються - залишаються ретинованими). Зуби, які прорізалися не до кінця називаються "полуретинованими". В даний час прийнято вважати, що третій моляр є рудиментарним органом внаслідок зміни раціону харчування (зменшення споживання твердої і жорсткої їжі). На підтвердження цього останнім часом спостерігається почастішання випадків відсутності зачатків цього зуба - первинної адентії третього моляра. Також про це свідчать аномальне положення, ретенция і, найчастіше, нефізіологічна форма коронки і коренів цього зуба. Вважається, що зуби мудрості називають так, бо вони з'являються значно пізніше інших зубів, у віці, коли розумовий розвиток людини вважається завершеним".

Трохи статистики
Повний комплект третіх молярів - по одному з кожного боку і на кожній щелепі - виявляється у 92% дорослого населення. При цьому у 25% людей зуби мудрості не прорізуються зовсім - кажучи по-науковому, залишаються ретиновані. Як правило, це пов'язано з браком місця в зубному ряду. У 78% випадків прорізування зубів мудрості пов'язано з різними ускладненнями. Це може бути як перикоронарит, так і руйнування, зміна положення сусідніх зубів, порушення прикусу, неопластичні процеси і т.д. У 0,1% випадків розвиваються не чотири, а більша кількість зубів мудрості - як правило, шість, за рахунок подвійних верхніх третіх молярів. Приблизно у 8% людей треті моляри не формуються зовсім, причому у жінок частіше відсутні нижні зуби мудрості, а у чоловіків - верхні.

Трохи про причини
У будь-якого захворювання або патологічного стану є причини (етіологія), те ж саме можна сказати про ретенції та "ускладнене" прорізування зубів мудрості - перікоронаріт. І причина їх виникнення дуже проста і зрозуміла: це невідповідність розмірів зубів розмірам щелепи.

Наші кістки продовжують рости до певного віку, після чого їх ріст спочатку сповільнюється, а потім припиняється зовсім. Зростання щелепних кісток "синхронізоване" з порядком прорізування зубів, спочатку молочних, потім постійних. І якщо ця "синхронізація" порушується, зубам починає не вистачати місця - найчастіше це проявляється у вигляді скупченості. Рідше виникає ретенція, причому зовсім не обов'язково зубів мудрості, ретинованими можуть залишитися будь-які зуби, якщо їм не вистачило місця для прорізування.

Вісімки найбільш часто залишаються ретинованими і пов'язано це з тим, що термін прорізування цих зубів майже збігається з уповільненням і поступовим припиненням зростання лицьового черепа. Куди їм рости, якщо все місце в зубному ряду вже зайнято? Тільки "всередину".

В цілому ж ретенція і ускладнене прорізування зубів мудрості опосередковано вказують на наявність проблем з прикусом або самі провокують їх. Ось чому всім пацієнтам з виникшим перикоронаритом або виявленими ретинованими вісімками потрібно як мінімум сходити на консультацію до ортодонта, фахівця з виправлення прикусу.

Вплив зубів мудрості на зубощелепну систему
Створюючи неспецифічне бокове навантаження на зубний ряд, треті моляри є однією з основних причин скупченості зубів. Причому не тільки в період прорізування.Чому треба видаляти зуби мудрості

Зубощелепна система - система динамічна, вона залишається мобільною протягом усього життя. Інакше кажучи, лінійні розміри щелепи змінюються в залежності від того, відкритий рот або закритий. Ці зміни досить незначні, проте при наявності такого блоку, як зуби мудрості, відбувається постійне бокове навантаження на зубний ряд, яка призводить до скупченості зубів. При цьому першими починають "скупчуватися" передні зуби, оскільки в них відносно невелика контактна поверхня.

Як ріжуться зуби мудрості
Дуже часто, майже у 80% випадків, прорізування зубів мудрості пов'язано з різними гнійно-запальними ускладненнями і становить реальну небезпеку для здоров'я і життя. Над зубом, який прорізується, утворюється капюшон зі слизової оболонки, і навколо нього створюється кишеня, де активно накопичується зубний наліт, залишки їжі та бактерії.

При цьому створюється сприятливий грунт для розвитку гнійного запалення (перикоронарита), яке, в силу близькості гнійного вогнища до життєво важливих органів і структур, являє собою дуже небезпечне захворювання. Висічення капюшона слизової оболонки лише тимчасовий захід і не завжди до того ж ефективний: за рахунок регенерації капюшон швидко відновлюється і ускладнює подальше лікування, оскільки утворюються рубці і спайки.

Нагадаємо ще раз: перикоронарит є непрямою ознакою патології прикусу, і, якщо він виникає, не зайвим буде проконсультуватися з ортодонтом.

За рахунок свого розташування зуби мудрості дуже погано очищаються самостійно (в більшості випадків вони не беруть участі в активному жуванні), також ускладнена їх гігієна - хто з вас здатний ретельно, без блювотних позивів, очистити далекі зуби? І це, як уже говорилося вище, призводить до колосального скупчення зубного нальоту і мікроорганізмів навколо третіх молярів, що призводить до їх швидкої поразки карієсом. Крім того, при неправильному розташуванні зубів мудрості (наприклад, при їх медіальному нахилі) вони дуже часто вражають сусідні зуби.

Пухлини і новоутворення, пов'язані з зубами мудрості
В області прорізування зуба мудрості майже завжди залишається шар мезенхімальних, незрілих клітин, які можуть стати причиною пухлинного росту. Невелика кількість таких клітин становить фолікул зуба або те, що залишається навколо нього після прорізування. І якщо в інших зубах ми дуже швидко позбавляємося від фолікулярних залишків в процесі активного жування, зуби мудрості, які не беруть участі в жуванні, можуть зберігати ці клітини досить довго, що призводить до зростання кіст, пухлин і різних новоутворень.

Чому треба видаляти зуби мудростіЗуби мудрості і захворювання суглобів
Оскільки зуби мудрості дуже часто розташовані поза зубного ряду і до того ж не мають антагоніста, відбувається так зване зубоальвеолярне подовження і створюються травматичні вузли (інакше кажучи, зони перевантажень) в прикусі.

Травматичні вузли порушують роботу зубощелепної системи, роз'єднуючи фізіологічні механізми рецепторного зворотного зв'язку, і тим самим призводять до захворювань скронево-нижньощелепних суглобів, жувальних м'язів, неврологічних розладів.

Як з усіма цими проблемами бути
Важливо знати, що марно сподіватися на правильне і неускладнене прорізування зубів мудрості, якщо у пацієнта є явний недолік місця в зубному ряду. В цілому ж показання до видалення зубів мудрості можна сформулювати так: це будь-яке захворювання, ускладнення, пов'язане з зубами мудрості, а також ризик виникнення цих захворювань або ускладнень.

Назад
Додати коментар

Додавання коментаря

Допомога сайту

Сайту можна допомогти декількома способами